Udruga K.V.A.R.K. pokreće ADAPT – program prilagodbe namijenjen srednjoškolcima
Udruga K.V.A.R.K. pokreće novi program – ADAPT, program prilagodbe namijenjen populaciji mladih na početku prelaska iz osnovnog u sustav srednjoškolskog obrazovanja.
Srednjoškolsko obazovanje je specifično i od učenika traži veći stupanj autonomije u radu, sposobnosti i vještina u odnosu na osnovnu školu. Brojna istraživanja idu u prilog činjenici kako je razvojna faza adolescencije zahtjevna kako za mlade osobe, tako i za njihovo okruženje zbog naglih promjena (bioloških, psiholoških i socijalnih) te su srednjoškolci prepoznati kao pogodna skupina za pružanje podrške, osnaživanje i usmjeravanje u daljnjem razvoju prema odrasloj dobi.
Kako bi im se pružila potrebna psihosocijalna pomoć u programu su osmišljene grupne radionice na kojima bi se u 4 susreta obuhvatile teme poput: organizacije vremena (eng. time management), slike o sebi, odolijevanja vršnjačkom pritisku, komunikacijskih vještina, nošenja sa stresom i akademskim izazovima, kritičkog mišljenja i prihvaćanja različitosti.
Kroz radionice srednjoškolcima će se olakšati prilagodba na srednju školu, usvojiti će korisne vještine za život, ali i za buduće traženje posla i eventualno studiranje. Istraživanja pokazuju da poslodavci danas više cijene vještine poput time managementa i komunikacijskih vještina nego isključivo znanja vezanog uz posao jer smatraju da se znanje lakše usvaja, stoga je ovo prilika da srednjoškolci odmah počnu raditi na tim vještinama.
Radionice su neformalnog tipa u opuštenoj atmosferi Kluba kulture, ne zahtjevaju pripreme niti se nakon radionica rade provjere znanja, a osim za savladavanje novih vještina odlične su za upoznavanje sa novim ljudima.
Dugoročni ciljevi programa su: podrška, osnaživanje i usmjeravanje mladih (učenika srednjih škola). Ako navedeno promatramo u kontekstu ciljeva obuhvaćenih Natječajem odnosi se na zaštitu, brigu i izobrazbu djece i mladih te njihovo aktivno sudjelovanje u društvu.
Specifični ciljevi su razvoj komunikacijskih vještina, razvoj kritičkog mišljenja i preispitivanje vlastitih stavova,
poticanje korištenja pozitivnih strategija nošenja sa stresom i akademskim izazovima, učenje vještina organiziranja vremena, poticanje prihvaćanja različitosti te poticanje na razvoj i jačanje pozitivne slike o sebi.
Termini: ponedjeljak i srijeda od 18 do 20h
Voditeljica radionica: Lucija Deković, sveučilišna prvostupnica (baccalaurea) socijalne pedagogije
Prijave na: kontakt@klubkulture.org
Financijska podrška: Grad Križevci